Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – utrapienie czy dobrodziejstwo?

Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy, od 1 sierpnia 2014 dokumentacja medyczna  musi być prowadzona przez placówki służby zdrowia wyłącznie w formie elektronicznej.

Czy dla kliniki lub gabinetu nie posiadającego skomplikowanej infrastruktury informatycznej to poważne wyzwanie?
Do niedawna informatyzacja placówki wiązała się z instalacją okablowania, zakupu komputerów, serwerów wraz z instalacją skomplikowanego oprogramowania. Takie rozwiązanie należało następnie odpowiednio skonfigurować oraz zapewnić system robienia kopii bezpieczeństwa z magazynowaniem w bezpiecznych miejscach np. sejfach. W przypadku awarii konieczna była wizyta specjalisty.
Aktualnie nie jest konieczne ponoszenie dużych nakładów czasu i pieniędzy.
Aby sprostać wymaganiom EDM wystarczy dowolne urządzenie, laptop, tablet, a nawet smartphon z dostępem do internetu.
Co zatem winien zapewniać system teleinformatyczny oraz jakie udogodnienia oferować? Przede wszystkim stały i bezpieczny dostęp do dokumentacji dla osób uprawnionych, w każdym momencie i z dowolnego miejsca.
Szafy archiwów kart pacjentów mogą zniknąć gdyż zostaną przeniesione na bezpieczny serwer w “chmurze”. Tego typu rozwiązania przechowywania danych są coraz bardziej powszechne i praktykowane chociażby przez firmę Microsoft czy operatorów telefonii komórkowej. Co więcej Główny Inspektorat Danych Osobowych nakłada specjalne wymagania wobec podmiotów przechowujących takie dane ze szczególnym naciskiem na wrażliwe dane medyczne. Wypełnienie wszystkich wytycznych zapewnia bezpieczeństwo danych pacjentów.
Informacje o pacjencie, stanie uzębienia, historii wizyt, skany oświadczeń czy pantomogramów będą zawsze połączone w integralną całość i dostępne w ułamku sekundy.
System obsługi gabinetu winien rejestrować każdą zmianę danych oraz mieć możliwość eksportu całości informacji lub poszczególnych danych pacjentów. Tego typu informacje można uzyskać z systemu błyskawicznie i przekazać je pacjentowi na dowolnym nośniku danych, lub wydrukować. Istnieje także możliwość założenia pacjentowi konta z którego będzie mógł rezerwować wizyty online w terminarzu gabinetu, lub u konkretnego  stomatologa.

Obecnie wdrożenie systemu spełniającego wymogi ustawy nie jest  wyzwaniem.
Szacuje się, że co drugi Polak ma dostęp do internetu, a komputery i urządzenia mobilne dostępne są niemalże wszędzie.
Pozostaje zatem uruchomienie systemu elektronicznego zarządzania gabinetem.
Dzięki Fasti.pl wystarczy 30 minut aby system zaczął działać bezpiecznie i komfortowo wliczając w to rejestrację, skonfigurowanie systemu pod własne potrzeby oraz zapoznanie się z filmami instruktażowymi.

Eksperci www.fasti.pl czekają na Państwa pytania.

Polecamy odsłuchanie naszych artykułów w serwisie dentalradio.pl

Share The Story