Medyczna Dokumentacja Elektroniczna – utrapienie
czy dobrodziejstwo?

medyczna dokumentacja elektroniczna

Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy dokumentacja medyczna od 1 sierpnia 2014 musi być prowadzona przez placówki służby zdrowia wyłącznie w formie elektronicznej. Papierowe kartoteki mają przejść do lamusa – wymagana jest dokumentacja elektroniczna z opcją dostępu pacjentów do własnych danych poprzez internet.

Wydawałoby się, że dla kliniki czy gabinetu nie posiadającego skomplikowanej infrastruktury informatycznej dokumentacja elektroniczna to poważne wyzwanie. Do niedawna informatyzacja placówki wiązała się z instalacją wewnętrznego okablowania sieci, zakupu komputerów, serwerów wraz z instalacją skomplikowanego oprogramowania. Takie rozwiązanie należało następnie odpowiednio skonfigurować oraz zapewnić system robienia kopii bezpieczeństwa z magazynowaniem w bezpiecznych miejscach np. sejfach. W przypadku awarii konieczna była wizyta technika. Dzięki postępowi w dziedzinie teleinformatyki nie jest wymagane już ponoszenie dużych nakładów finansowych na przygotowanie odpowiedniego systemu.

Aktualnie aby sprostać wymaganiom EDM – dokumentacja elektroniczna, wystarczy dowolne urządzenie, laptop, coraz bardziej popularny tablet a nawet smartphone z dostępem do internetu.

Co zatem winien zapewniać system teleinformatyczny oraz jakie udogodnienia ze sobą niesie?

Przede wszystkim stały i bezpieczny dostęp do dokumentacji dla osób uprawnionych, w każdym momencie i z dowolnego miejsca. Szafy archiwów kart pacjentów mogą zniknąć gdyż zostaną przeniesione na bezpieczny serwer w “chmurze”. Tego typu rozwiązania przechowywania danych są coraz bardziej powszechne i praktykowane chociażby przez firmę Microsoft czy branżę telefonii komórkowej. Co więcej Główny Inspektorat Danych Osobowych nakłada specjalne wymagania wobec podmiotów przechowujących takie dane ze szczególnym naciskiem na wrażliwe dane medyczne. Wypełnienie wszystkich wytycznych zapewnia bezpieczeństwo danych naszych pacjentów. Informacje o pacjencie oraz jego stanie uzębienia, historii wizyt a skany oświadczeń czy pantomogramów będą zawsze integralne oraz dostępne w ułamkach sekundy bez przeszukiwania papierowych repozytoriów. System obsługi gabinetu winien rejestrować każdą zmianę danych oraz mieć możliwość eksportu całości lub poszczególnych danych pacjentów. Tego typu informacje można uzyskać z systemu błyskawicznie i przekazać je pacjentowi na dowolnym nośniku danych, które później mogą zostać wydrukowane. Istnieje także możliwość założenia pacjentowi konta z którego będzie miał możliwość rezerwacji wizyty online w naszym terminarzu u poszczególnego stomatologa a także wgląd do historii swoich wizyt.

Wdrożenie systemu spełniającego wymagania ustawy w dzisiejszych czasach nie jest już dużym wyzwaniem, także pod względem technicznym.

Szacuje się, że co drugi Polak ma dostęp do internetu a komputery czy urządzenia mobilne dostępne są w zasięgu niemalże każdego. Pozostaje jeszcze problem implementacji systemu elektronicznego zarządzania gabinetem. Dzięki Fasti.pl wystarczy 30 minut aby system zaczął działać. Wliczając w to rejestrację, skonfigurowanie systemu pod własne potrzeby oraz zapoznanie się z filmikami instruktażowymi. Dzięki Fasti dokumentacja elektroniczna nie będzie już problemem.

Nasi eksperci czekają na Państwa pytania.

Dokumentacja Elektroniczna w Służbie Zdrowia - Artykuły

Wiele gabinetów stoi przed problemem przejścia na Elektroniczny System Zarządzania Dokumentacja Medyczną.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010r. określa, że od 1 sierpnia 2014r. w każdej placówce medycznej, klinice lub gabinecie oraz w podmiotach prowadzących indywidualne praktyki lekarskie taki system ma funkcjonować.

W związku z tym nie należy dopatrywać się tylko i wyłącznie kłopotu, którego rozwiązanie pochłonie nam wiele czasu, którego i tak mamy jak na lekarstwo.

Aktualnie dokumentację medyczną można prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej. Ministerstwo zdrowia zachęca, aby w placówkach medycznych, w których jest to możliwe, już teraz sukcesywnie wprowadzić systemy elektroniczne.

Wdrożenie takiego rozwiązania dzięki dzisiejszym możliwościom technicznym nie jest skomplikowane. Osoby które zrobiły to wcześniej niż nakazują przepisy żałują, że czekały tak długo, ponieważ ich praca jest teraz o wiele łatwiejsza. Warto więc skorzystać z dokumentacji elektronicznej dla własnej wygody nie czekając na nakazy ustawodawcy.

Wirtualny gabinet pozwala sprawdzić nawet w domu na swoim telefonie wizytę pierwszego pacjenta w naszym gabinecie czy też statystyki kosztowe lub frekwencyjne pacjentów. Przypomni zabieganym pacjentom na dzień wcześniej SMSem lub emailem o umówionej wizycie. Da możliwość umówienia na wizytę pacjenta nie tylko przez telefon ale również poprzez internetowy terminarz naszego gabinetu. Zapewni bezpieczeństwo danych kartotek pacjentów i historii wizyt. Jeżeli stacjonarny komputer odmówi posłuszeństwa wystarczy wziąć do ręki tablet, smartfon lub dowolny inny komputer.
Nowoczesny system nie będzie wymagał wizyty specjalisty i instalacji oprogramowania oraz konfiguracji oprogramowania od nowa.

Na rynku znajduje się wiele firm oferujących oprogramowanie dla stomatologów. Wybranie odpowiedniej oferty przyprawia jednak o zawrót głowy a przetestowanie wszystkich, pochłania wiele cennego czasu.

Często zadajemy sobie pytanie czy dane rozwiązanie nie będzie na wyrost a gro opcji nigdy nie zostanie wykorzystanych. Niniejszy artykuł otwiera cykl, w którym zostanie Państwu przybliżona problematyka informatyzacji Służby Zdrowia na przykładzie systemu Fasti.pl.
Poruszone zostaną m.in. następujące zagadnienia:

  • Korzyści z przejścia na elektroniczny system zarządzania gabinetem
  • Jakie są wymogi techniczne aby system zadziałał ?
  • Rejestracja online oraz promocja gabinetu w internecie
  • Bezpieczeństwo danych - backup danych oraz połączenia szyfrowane

Polecamy odsłuchanie naszych artykułów w serwisie dentalradio.pl

Elektroniczna dokumentacja medyczna - wymagania techniczne i profity.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o profitach jakie niesie ze sobą przejście na system elektronicznej dokumentacji medycznej.
Aby wykorzystać dobrodziejstwa jakie ze sobą niesie, wystarczy dowolne urządzenie podłączone do internetu. Za pomocą telefonu lub laptopa można, będąc w domu przejrzeć terminarz na nadchodzący dzień i sprawdzić o której godzinie pojawi się pierwszy pacjent. Co więcej mając pełny dostęp do systemu możemy wygenerować statystyki z zadanego przedziału czasowego. Dzięki nim dowiemy się jaką ilość pacjentów obsłużyliśmy, ilu pacjentów nie pojawiło się mimo umówionej wizyty, jakie zabiegi były najczęściej wykonywane lub przejrzeć dane kosztowe.

Do działania systemu potrzebujemy dostęp do internetu oraz urządzenie z przeglądarką internetową. Optymalną opcją jest podłączenie do gabinetu tzw. stałego łącza za pomocą linii telefonicznej lub telewizji kablowej. Placówki działające w mniejszych aglomeracjach mogą skorzystać z opcji internetu satelitarnego lub telefonii komórkowej (3G lub LTE). W internecie można znaleźć także strony, które pomagają znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla danej lokalizacji np. www.dostawcy-internetu.pl

Jeżeli chodzi o urządzenia do wyboru mamy komputer stacjonarny, laptop, notebook, tablet czy smartfon. System fasti działa na wszystkich wymienionych urządzeniach. Dodatkowo jest zoptymalizowany pod kątem pracy na urządzeniach przenośnych typu tablet lub smartfon. Zalecamy tablet z przekątną ekranu 10 cali który można zamontować np. przy fotelu i na bieżąco sprawdzać stan uzębienia lub wykonane zabiegi
u leczonego pacjenta. W każdej chwili można go także schować w szufladzie biurka recepcji.

Wielu operatorów telefonii komórkowej oferuje tablety w ramach podpisanej umowy abonamentowej. Wydajny tablet można w tej chwili nabyć już za 600zł.

Eksperci fasti.pl z przyjemnością pomogą Państwu w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Polecamy odsłuchanie naszych artykułów w serwisie dentalradio.pl

Bezpieczeństwo przetwarzania wrażliwych danych w EDM wzbudza wiele emocji.
Co mówią o tym przepisy?

Główny Inspektorat Danych Osobowych w przypadku przetwarzania wrażliwych danych medycznych przechowywanych w chmurze nakłada specjalne wymogi na ich administratorów. Dostęp do danych i wszelkie operacje na nich są logowane, czyli każdy użytkownik mający dostęp do danych powinien posiadać swój własny identyfikator login.
Hasło zabezpieczające to ciąg minimum 8 znaków, w którym zawarte są małe i duże litery oraz cyfry lub znaki specjalne. GIDO nakazuje, aby hasło było zmieniane nie rzadziej niż co 30 dni. Informacje osobowe powinny być zabezpieczone poprzez wykonywanie ich kopii zapasowych. Dane wykorzystywane do uwierzytelniania, przesyłane przez sieć publiczną, powinny być szyfrowane.
Aby spełnić ten wymóg używa się połączeń szyfrowanych typu SSL. Adres strony zaszyfrowanej zaczyna się od https a przeglądarka internetowa informuje nas o bezpiecznym połączeniu za pomocą ikony zamkniętej kłódki.

Tego typu rozwiązania stosuje się także w przypadku korzystania z bankowości elektronicznej. System fasti.pl spełnia wszystkie wyżej wymienione wymogi. Dzięki nim mamy pewność, że dane są bezpieczne i nie dostaną się w niepowołane ręce. Eksperci fasti.pl pomogą Państwu w łatwy sposób wdrożyć własny system elektronicznego zarządzania gabinetem.

Polecamy odsłuchanie naszych artykułów w serwisie dentalradio.pl